טיפול בנזקי הצפת מים בבניין

כל מבנה באשר הוא כולל בתוכו מערכות אינסטלציה שונות. המערכות הבסיסיות והעתיקות ביותר הן מערכות המים והביוב, ואליהן מתווספות מערכות ניקוז מי גשמים, הסקה, חימום מים, מיזוג אוויר, כיבוי אש ועוד. מערכות אלו מאפשרות חיים נוחים בבניין ושומרות על תברואת משתמשיו. לעומת זאת, כשל באחת המערכות עשוי להוביל להצפה ולגרור השלכות חמורות למבנה ולרכוש..בבואנו לבחון נזקי הצפה אנו מבדילים בין סוגי הצפה שונים:

הצפת ביוב

נגרמת בשל סתימה של צנרת הביוב עקב הצטברות משקעים בה, או בשל גורמים חיצוניים אחרים שאינם בשליטתנו, כגון תזוזה של הקרקע וקריסת הצנרת או חדירת שורשי עצים.

עבודות עפר והצטברות פסולת בנייה, שאריות אספלט, בטון או ברזלים עלולות לגרום לסתימות קשות וחמורות עוד יותר בצנרת הראשית והתת-קרקעית של המבנה או בצנרת העירונית.

בהיעדר מעבר חופשי של מי השופכין, המים עולים בחזרה מהצנרת, פורצים מפתחי הניקוז וגורמים להצפה. במרבית המקרים המים יפרצו מפתחי הניקוז של החללים והמפלסים הנמוכים ביותר; החניונים, המרתפים או המחסנים.

לעיתים כאשר מתרחשת הצפה שכזו באחד המחסנים, היא מתגלית בשלב מאוחר כאשר המים המזוהמים נספגו במחסן ותכולתו וגרמו נזקים כבדים לרכוש.


הצפת מים ממתקני אינסטלציה

נגרמת לרוב ממתקני אינסטלציה החשופים לעין, למשל: נזילה של ברז מים במטבח, צינור המספק מים למכונת הכביסה או ברז למדיח הכלים וכדומה.


הצפת מים שכזו מתרחשת כאשר המים פורצים בלחץ מהצנרת הגלויה, זורמים במהירות ובאין מפריע על רצפת החללים וגורמים להצפתםהצפות גשמים ושיטפונות

הצפות גשמים נגרמות מירידת גשמי זעף וממטרים כבדים כאשר הקרקע ו/או תשתיות המים (ניקוזים) מגיעים לקיבולת מים מקסימלית. במקרה זה מי הגשמים מתנקזים על פני הקרקע וגורמים להצפת כבישים ומבנים. ההצפות מאין אילו מתרחשות בחלקן הגדול בשטחים אורבניים מישוריים מרוצפי אספלט, אבנים ובטון הסובלים מתשתיות ניקוז עירוניות.


שיטפונות נוצרים ממקורות מים גדולים (כדוגמת ימים, נהרות, נחלים) לאחר ירידת משקעים חזקים. המים בערוצי הזרימה עולים על גדותיהם ושוטפים אזורים חדשים בעוצמה רבה ביותר. דוגמה לשיטפונות שכאלו הם השיטפונות הפוקדים מידי שנה בשנה בעונת הגשמים את אזורי הוואדיות בנגב, במדבר יהודה, בבקעת ים המלח ובערבה.

​שיטפונות גם יכולים להיווצר מרעידות אדמה או סופות הגורמות לגלי צונמי לעלות מהים ולשטוף את איזורי החופים. אירוע בולט וחריג בעוצמתו נרשם בתאריך 13/03/2020 בעיר אילת: אז פקדה את העיר אחת הסערות החזקות והקשות שתועדו בעיר מזה שנים. גלי צונמי שטפו את החופים, וגרמו נזקים עצומים למפעילי החופים, למרינה העירונית, לספינות ולתשתיות.

בעיות איטום

איטום לקוי היא אחת הבעיות השכיחות יותר במבנים. מים מוצאים את דרכם אל מבעד לשכבות האיטום דרך החרירים הקטנים ביותר, וגורמים לשחיקה הדרגתית ועקבית בשכבות האיטום. מי החלחול נספגים ונכלאים בתוך שלל אלמנטים במבנה וגורמים לשינויים בחומרים ובהרכבם – מכאן לנזק רב במבנה.

התפשטות סימני הרטיבות לאזורים מועדים נראית לעין באלמנטים המבניים כגון: תפרי בנייה, חיבורי קיר-רצפה/קיר-תקרה, גרם מדרגות, תעלות ניקוז.

​לרוב, הצפות נגרמות ממי גשמים עקב כשלי איטום במעטפת המבנה או בחלקיו החיצונים, למשל גגות, קירות חיצוניים, מרפסות ומרתפים. יחד עם זאת, הצפה עשויה להתרחש גם מכשלי איטום בתוך המבנה, למשל איטום לקוי ברצפת המקלחון או סביב האמבטיה יגרום לחלחול מי השטיפה לקומה מתחת ולהצפה .


הצפה עקב נזילת מים מדירת השכן.טיפול בנזקי הצפה


האינסטינקט הראשוני שלנו לאחר הצפה הוא לנקז את עודפי המים, להחזיר הכול למקומו במהירות האפשרית ולבצע תיקוני פלסטר וצבע.

טיפול מהיר ויעיל בעודפי המים הוא קריטי בהתמודדות עם נזקי ההצפה. יחד עם זאת חשוב שפעולות הניקוי יבוצעו בצורה מקצועית ויסודית, אחרת עשויים להיגרם נזקים נוספים בהמשך. הסיבה לכך היא כי מים משנים באיטיות את הרכב החומרים שאליהם הם חודרים, וגורמים להופעת נזקים נלווים העשויים להופיע ימים, ואף שבועות לאחר ההצפה.

המים שמתנקזים בחללים נמוכים עשויים גם להזדהם בשפכים, וכתוצאה מכך גם לאחר ששקעו ונשאבו אותם חללים הם נותרים נגועים בשיירים ובלחות גבוהה.

באופן הזה נוצרת סכנה מהתפתחות של עובש ובקטריות.

באירועי הצפה גדולים פרטי תכולה רבים מפונים ומושלכים מיידית מחשש שהם מזוהמים בשפכים וגורמים למפגע תברואתי.

כאן עולה חשיבות שמאות רכוש, שכן ללא בדיקה ותיעוד של הפריטים ושל המבנה עצמו על-ידי שמאי רכוש מומחה לא יהיה ניתן לקבל פיצוי הולם עבורם ועבור כלל ההפסדים שנגרמו באירוע.

בכל מקרה בו נגרמו נזקי הצפה לרכוש ישנה חשיבות מכרעת לשילוב שמאי רכוש מוקדם ככל האפשר, ואף רצוי בזמן אמת עוד בעיצומן של פעולות פינוי הרכוש, ההצלה והמנע. השמאי יאבחן את גורם הנזק, יתעד, יאמד את הנזקים ויערוך חוות דעת שתהווה את התשתית הראייתית להגשת תביעה כלפי הגורם הרלוונטי.


מה לעשות לאחר הצפה?